Как се мотивира персоналът? Мотивираният сътрудник
По-висока заплата. По-интересна работа. Повече свободно време. По-големи отговорности. Кое ще мотивира служителя да извършва качествено работата си в срок?
Запомнете: служителят не е опитно зайче! Мотивиращите стратегии се прилагат с оглед индивидуалността на сътрудника. Мотивацията е вътрешно състояние на духа. Тя е показателна за вътрешен комфорт и желание за работа. Факторите за мотивиране могат да са твърде отдалечени от тези на работната среда. От друга страна, организационната култура влияе върху избора и използването на мотивационни техники.
Добрият работодател има усет за своите сътрудници. Той може да предусеща техни нагласи и реакции и да адаптира ръководните тактики към изменящия се организационен климат. Предразполагането на сътрудниците към диалог, двупосочната обратна връзка, прозрачността при вземане и прилагане на управленски решения са основни предпоставки за спечелване лоялността на сътрудниците. Работата е не само средство за препитание, тя е символ и на определен статус в обществото, за някои е израз на личен престиж, основание за високо самочувствие, носител на усещане за сигурност. Работата и работното място могат и да са онова прибежище, които някои търсят при неработещи други направления от живота си. За някои това е времето между 9:00 и 18:00 от понеделник до петък. Такива разнопосочни нагласи могат да се окажат източник на напрежение в работния екип.
*Услугата се заплаща предварително по банков път. За повече информация попълнете формата за контакт или позвънете на 0889025260.